RAKOUSKÁ VÍNA

Foto: Austrian Vineyard, © AWM/ Herbert Lehmann

Rakousko - skvělé bílé od sousedů

Malá země v srdci Evropy, kde vinice pokrývají téměr 45 000 ha, produkuje téměř 2 miliony hektolitrů ročně.

Národní poklad Grüner Veltliner prostě musíte ochutnat.

Prestižní ocenění "Best Wine Travel Destination in Europe" uděleno v New Yorku 6.1.2016

© AWM

Jaká vína v Rakousku najdeme?

 • Bez zeměpisného označení
  Označení zaručuje, že víno bylo vyrobeno v Rakousku, ale neuvádí se oblast ani rok sklizně. Do roku 2009 označení jako stolní.
 • Zemská - s chráněným zeměpisným označením
  Takto jsou označována kvalitní vína, kdy je původ hroznů v Rakousku a je uvedena použitá odrůda a vinařská oblast. Jsou to tyto Weinland, Bergland a Steirerland .
 • Chráněné označení původu
  Jakostní víno vyrobené z jednotlivých odrůdy nebo směsi 35 povolených odrůd vinné révy. Pochází z 25 vinařských oblastí. Šroubovací uzávěry jsou označené v barvách rakouské vlajky.
 • Označení původu s regionálním charakterem - DAC
  DAC je zkratkou Districtus Austriae Contrllatus a je obdobou našeho VOC. Je zde vždy zaručen původ hroznů, které byly užity na výrobu a jejich kvalita. Víno s tímto označením je také typické pro danou oblast.
 • Přívlastková
  Vína, která dosáhla určité zralosti a pro zjištění cukernatosti hroznů se využívá stupnice Klosterneuburského moštoměru. Přívlastky jsou určovány dle cukernatosti, které potvrzuje federální vinařský inspektor.

Kontrolní státní číslo tzv. \"prüfnummer\" a červeno-bílo-červený uzávěr jsou ochranné známky, které spotřebiteli zaručují dodržení přísných kontrolních opatření. 

Foto: Austrian Wine Bottle, © AWM/ Griesch