Sepsala jsem pro vás fakta, která vás možná ohromí. Je to spousta nej, ale mnohá jsou hodna obdivu. Tak příjemné čtení, ale i inspiraci, pokud se do Portugalska chystáte. Vždycky je to o dobrém jídle a pití, tak tady taky začneme 🙂
#1 Piri-Piri
Svět vděčí Portugalsku za piri-piri. Jde o velmi ostrou omáčku, kterou se polévá oblíbené kuře na churrasco. Chilli papričky, které jsou hlavní složkou, pocházejí z Jižní Ameriky. Odtud je Portugalci přivezli do Afriky. Právě zde vznikla tato slavná omáčka z chilli, česneku a citronu.
#2 dobře střežený recept na Pastéis de Nata
Křupavý, krémový a božsky sladký – není nad originální Pastéis de Nata. Malý pudinkový koláček má původ v lisabonské čtvrti Belém a rodina, která vlastní recept, ho drží v tajnosti od 19. století. Ochutnávku si dejte jako prioritu, jinde totiž tak báječně nechutná. Doporučuji s espressem velikosti bica, podávané v malém šálku.
#3 portské víno
Nejznámějším portugalským vínem – vývozním artiklem – je portské. Douro, odkud pocházejí hrozny na výrobu, je zapsán také na seznamu UNESCO. Více o výrobě si můžete přečíst zde.
#4 nejstarší země Evropy
Hranice Portugalska stanovil v roce 1139 král Afonso Henriques. Jejich historie sahá do dob ještě dřívějších, kdy na jejich území sídlili nejen Féničané a Římané. Řím je považován za místo zrodu moderní civilizace, nicméně bylo zjištěno, že Lisabon ve skutečnosti vznikl ještě před Římem. Archeologové objevili nálezy, které sahají do roku 1200 př. n. l. To znamená, že Lisabon jako obydlená oblast je osídlen již více než 3000 let!
#5 nejdéle fungující knihkupectví na světě je v Lisabonu
Livraria Bertrand bylo otevřeno v roce 1732 ve čtvrti Chiado a díky tomu je držitelem Guinnessova rekordu jako nejstarší na světě. Obdivovat zde milovníci knih mohou i nádhernou fasádu z kachliček Azulejos.
#6 námořní velmoc
Portugalci byli prvním národem, který v 15. a 16. století objevoval a dobýval moře. Kdysi jim proto patřila polovina „Nového světa“ a kolonizovali země jako Brazílie, Angola, Mosambik, Guinea-Bissau, Kapverdy, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Goa, Východní Timor a Macau. V roce 1522 byl Fernão de Magalhães prvním, kdo obeplul se svou výpravou celou zeměkouli (když to bylo ve španělských službách). Díky zámořským objevům se hojně rozšířila i portugalština. Dnes je na světě přes 250 milionů lidí, kteří jazyk používají a v 9 zemích světa je jazykem úředním.
#7 nejzápadnějším bodem Evropy
Známým faktem je, že Cabo de Roca, mys nedaleko Lisabonu, je nejzápadnějším bodem kontinentální Evropy. Je 144 metrů vysoký úzký žulový útes s výhledem na Atlantský oceán, který kdysi Římané nazývali Promonotorium Magnum. Ale věděli jste, že azorská sopka Capelinhos je nejzápadnějším místem euroasijské desky? Pokud se na Azorské ostrovy vypravíte, tak určitě do svého plánu zařaďte pozorování velryb.
#8 největší korkový les na planetě
Produkce korku je významným přispěvatelem do národního HDP a více než 50% světových zásob korku pochází právě z Portugalska. Vyrábějí se stavební izolace, zátky pro vinařský průmysl, designové 3D tapety, ale také luxusní módní doplňky. Korek je po portském, bacalhau a kohoutovi z Barcelos další ikonický symbol.
Další pokračování v druhé části článku…