Oranžové víno není žádný aprílový žertík

Myslím, že každý slyšel o tom, že existují oranžová vína, ale už jste je někdy ochutnali? Existuje řada názorů a doporučení, proč je určitě ochutnat. Jasné je, že oranžové víno není pro každého. To je patrné po prvním doušku. Ale věřím, že vína jsou o objevování nových chutí a o sdílení zážitků z jejich degustace. 

Nedávno jsem se zúčastnila ochutnávky, kde bylo zařazeno i oranžové víno. Těšila jsem se na srovnání, protože ve vinařství Esporão jsem měla možnost ochutnat jejich verzi Vinho de Talha. Před samotnou ochutnávkou probíhala vášnivá debata o tradicích, módních trendech a technologii výroby.

Co je tedy tak jiného na těchto vínech? S klidem se dá říct, že to není žádná novinka ani současný trend, ale jde o návrat k tradiční metodě výroby z vinařské kolébky Gruzie. Vinař ponechá hrozny bílých odrůd rozdrcené včetně slupek a jadérek v hliněné nádobě macerovat a kvasit s přírodními kvasinkami. Jsou to právě slupky, které se postarají o zbarvení a výraznou chuť. Při dlouhodobém kontaktu se rmutem dochází k uvolnění intenzivních chutí, vůní a tříslovin z jadérek. Přítomné jsou velmi výrazné tóny sušeného ovoce, koření a bylinky. Vína jsou komplexní, bohatáchuti a nelekejte se ani zmíněné třísloviny

Já jsem první ze vzorků dala, ale ten druhý mě vůbec neoslovil.  Bylo to i díky, dle mého názoru, nevhodné teplotě vína. Ta hraje velmi důležitou roli. Doporučuji víno nachladit na 12°C a láhev nechat vydýchat. Při servírování teplejšího oranžového vína může být chuť vína spíše zklamáním. 

Myslím, že buď vám bude oranžové víno chutnat hned, nebo si na něj budete či nebudete muset zvyknout. Rozhodně je toto víno zcela odlišné a nabízí úplně jiný zážitek či rozměr degustace oproti vínům, na které jsme zvyklí.

Osobně raději preferuji vína mladá se svěží kyselinou.  A na ta oranžová, ať si každý z vás udělá názor při degustaci. Sami rychle zjistíte zda vám tento styl bude vyhovovat. 

Komentáře