Portugalské vesnice žijí tradicemi nejen o Velikonocích

Velikonoce v Portugalsku znamenají mnohem více než jen vajíčka a zajíce! Připravte se na tradice a zvyky, které se předávají z generace na generaci. Možná zde objevíte, proč jsou pro místní zásadním svátkem.

Je to zkrátka země, kde je duch náboženství stále silný. Máte rádi dobroty? Ochutnejte tradiční sladkou variantu velikonočního chleba folar. Chcete zažít atmosféru průvodů? Přidejte se k místním procesím. A mezi další zvyk, který je stále udržován, jsou velikonoční návštěvy „Compasso“.

Je zcela běžné, že velikonoční úklid je dodržován od severu až po jih. Speciálně v Alentejo a Algarve se domy vyklízejí a také bělí, aby byly připraveny na velikonoční návštěvu kněze. Ta symbolizuje příchod Ježíše Krista do domu. Místní kněz požehná nejen domu, ale i všem, kteří v něm bydlí.

Jednoduchý recept, který nezklamal ??

Moji pozornost přitáhl recept zmíněný folar a rozhodla jsem se ho upéct. Moc nám chutnal, skvělý k červenému. Použila jsem kostičky slaniny, které jsem měla doma namísto sušené šunky.

Recept se region od regionu liší. Podle legendy se stal tradicí, která oslavuje přátelství a smíření. Starodávný velikonoční folar byl jednoduchý a velmi skromný. Připravoval se z toho, co bylo k dispozici. Tradiční receptura používala pouze tyto přísady: mouku, trochu cukru, soli, citronovou kůru, koření skořici a fenyklu, olivový olej, droždí a vodu. Poté se chléb pekl v peci vytápěné dřevem.

Dnes existuje bezpočet variant folares. Některé jsou s přídavkem šunky a uzenin, jiné jsou sladší, vláčné a křehké. Vždy záleží na místních zvycích a surovinách.

Folar de Páscoa

Portugalci milují společné stolování a nejen o Velikonocích si rádi pochutnají. Na Velký pátek se nejí maso a připomíná se památka smrti Kristovy. Velikonoční neděle je stejně jako u nás dnem oslav a vzkříšení. Na stůl se vrací maso. Typické jsou recepty zejména kůzlečí nebo jehněčí.

Svatý týden je velmi pestrý, co se akcí týká

Četné jsou průvody – procesí, shlédnete různá divadelní představení a všude se slaví noční vigilie. V Algarve jsou nádherné květinové průvody. Alentejo má své řehtačky a zvonky, se kterými místní lidé vyrážejí do ulic. Na severu v královském městě Braga je velmi oblíbené procesí Burrinha, kdy se nese obraz Panny Marie na oslíkovi. Tato slavnost každoročně přiláká tisíce návštěvníků.

Věřte, že i když se nevypravíte do Portugalska na svátky velikonoční, tak si určitě užijete jiné místní tradice. Těch je po celý rok opravdu hodně.

A pokud se z Portugalska vrátíte zpět do ČR, tak si i u nás můžete zpříjemnit své dny. Moje nabídka vynikajících vín a olivových olejů z Esporão vás znovu přenese do této pohostinné země. A věřte, že budou skvostným doplněním vaší slavnostní tabule nejen o Velikonocích.

Komentáře