Ingredience:
( Ne vše jsem měla zvážené, tedy vařte podle intuice:)
Jak postupovat?
Nejprve si kohouta rozpůlíme. Posolíme a opepříme. Nakrájíme kořenovou zeleninu na malé kostky, cibuli nadrobno a vložíme na dno pekáčku. Prolisujeme si česnek a potřeme na kohouta. Obložíme větvičkami tymiánu a rozmarýnu. Na dno přidejte i bokový list, nové koření a celý pepř. Toto vše zakápneme balsamikem, položte kohouta a zalejeme cca 0,5 litru vína. Zbytek jsem si vypila 🙂 Rozpustíme půlku množství másla a kohouta jím přelijeme. Necháme marinovat min 24h.
Na druhý den večer si nachystáme vývar a dozlatova opraženou slaninu. Přidáme do pekáčku a přes noc pomalu pečeme na 100ºC. Já jsem nechala takto na 12h, cca do 10 dopoledne. Pak vytáhneme kohouta z pekáčku a vložíme zpátky na plech do trouby, aby byl v teple. Z pekáčku nezapomeneme vybrat bokový list, kuličky nového koření a snítky od bylinek. Zbytek zeleniny a bylinek rozmixujte tyčovým mixérem. Pak si vezměte jemné sítko a propasírujte do hrnce, kde dál vaříme až na konzistenci omáčky. Trochu toho výpeku si dejte stranou a tím ještě poléváme kohouta pak při dokončení.
Dále si na pánvi na másle dozlatova opečeme hříbky. Trvá to krátce. Po dobu vaření omáčky zvýšíme troubu na cca 180ºC a kohouta poléváme odloženým výpekem. Jde už velmi pěkně od kosti a téměř se rozpadá. Jakmile je omáčka pěkně hladká a kohouta máme vykostěného, přidáme maliny krátce prohřát do omáčky. Moc již nemícháme, jinak se maliny rozpadnou.
Servírujeme ihned. Maso na talíři zalejeme omáčkou a přidáme hříbky. Kdo nemá rád hříbky může si zaměnit za cibulky naložené v balsamikovém octu. Je to také výborná kombinace chutí.
Víno doporučuji Quinta dos Abibes Reserva 2013. Výborně doprovází chuť kohouta. Ta je delikátní a malinko připomíná bažanta. Pečte opravdu pomalu. Vyplatí se to. A pak nám do skupiny dejte vědět, jak se vám povedlo.
DOBROU CHUŤ 🙂